Description
Compact mATX Intel B760 Gaming Motherboard — Wi-Fi 6E, PCIe 4.0, DDR5 8000+, and M.2 Shield Frozr for Intel Core 12th, 13th & 14th Gen.
The MSI B760M GAMING WIFI (DDR5) is a slim-profile Micro-ATX gaming motherboard for Intel Core 12th, 13th, and 14th Gen processors on the LGA 1700 socket. With 2x SMT DDR5 slots supporting up to 8000+ MT/s (OC), Intel Wi-Fi 6E, Realtek 2.5G LAN, PCIe 4.0, 2x M.2 Gen4 with M.2 Shield Frozr, Steel Armor PCIe slot, and AUDIO BOOST — it delivers strong gaming performance in a compact, value-oriented footprint.
-
>CPU Support: Intel Core 14th / 13th / 12th Gen + Pentium Gold / Celeron, LGA 1700 socket
>Power Delivery: Single 8-pin CPU connector, Core Boost, Memory Boost, SMT DDR5 slots
>Storage: 2x M.2 — M.2_1: PCIe 4.0 x4 (CPU, 2280/2260/2242); M.2_2: PCIe 4.0 x4 / SATA (Chipset, 2280/2260/2242); 4x SATA 6G | RAID 0/1/5/10 — M.2 Shield Frozr on both slots
>Connectivity: Intel Wi-Fi 6E (2.4/5/6GHz, 160MHz, up to 2.4Gbps), Realtek RTL8125B 2.5G LAN, Bluetooth 5.3
>USB: Rear — 4x USB 5Gbps Type-A, 2x USB 2.0; Front — 2x USB 5Gbps Type-A, 4x USB 2.0
>Note: 2x DDR5 slots (up to 128GB), 1DPC 1R up to 8000+ MT/s — excellent for tight budget single-stick builds
>Audio: Realtek ALC897, 7.1-CH HD Audio, Audio Boost, S/PDIF output
| Specification | Details |
|---|---|
| Chipset | Intel B760 |
| Socket | LGA 1700 |
| Form Factor | mATX (220 x 243.84 mm) |
| Memory | 2x DDR5 UDIMM, up to 128GB, DDR5 8000+ MT/s (OC) / 4800 MT/s (JEDEC) |
| Memory Standard | XMP 3.0, SMT DDR5 slots, Dual Channel, non-ECC unbuffered |
| PCIe Slots | PCI_E1: PCIe 4.0 x16 (CPU, Steel Armor); PCI_E2: PCIe 4.0 x1 (Chipset) |
| M.2 Slots | 2x M.2 — M.2_1: PCIe 4.0 x4 (CPU, 2280/2260/2242); M.2_2: PCIe 4.0 x4 / SATA (Chipset, 2280/2260/2242); M.2 Shield Frozr on both |
| SATA | 4x SATA 6G | RAID 0, 1, 5, 10 |
| LAN | Realtek RTL8125B 2.5G LAN |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E (2.4/5/6GHz, 160MHz, up to 2.4Gbps), Bluetooth 5.3 |
| Thunderbolt | Not included |
| Rear USB | 4x USB 5Gbps Type-A, 2x USB 2.0 |
| Front USB Headers | 2x USB 5Gbps Type-A, 4x USB 2.0 |
| Video Output | 1x HDMI 2.1 (4K@60Hz), 1x DisplayPort 1.4 (4K@60Hz), 1x VGA |
| Audio | Realtek ALC897, 7.1-CH HD Audio, Audio Boost, S/PDIF out |
| Fan Headers | 1x CPU Fan, 2x System Fan |
| RGB | 2x ARGB V2 headers, 1x RGB header, 4x EZ Debug LED |
| OS Support | Windows 11 / 10 64-bit |

