Description
Premium Mini-ITX Intel B760 DDR4 Motherboard — Wi-Fi 6E, PCIe 5.0, DDR4 5333+, and 8-Layer PCB for Intel Core 12th, 13th & 14th Gen.
The MSI MPG B760I EDGE WIFI DDR4 is the DDR4 variant of MSI's flagship B760 Mini-ITX board for Intel Core 12th, 13th, and 14th Gen processors on the LGA 1700 socket. Built on an 8-layer server-grade PCB with Direct 8+1+1 power phases, it offers Intel Wi-Fi 6E (up to 2.4Gbps), Realtek 2.5G LAN, PCIe 5.0 x16, 2x M.2 PCIe 4.0, DDR4 5333+ OC, M.2 Shield Frozr, and a silver-white aesthetic — the perfect ITX choice for builders on a DDR4 platform upgrade.
-
>CPU Support: Intel Core 14th / 13th / 12th Gen + Pentium Gold / Celeron, LGA 1700 socket
>Power Delivery: Direct 8+1+1 phases, Core Boost, Memory Boost, 8-layer server-grade PCB, MOSFET thermal pads, choke thermal pads
>Storage: 2x M.2 — M.2_1: PCIe 4.0 x4 (CPU, 2280); M.2_2: PCIe 4.0 x4 / SATA (Chipset, 2280); 4x SATA 6G | RAID 0/1/5/10 — M.2 Shield Frozr on both slots
>Connectivity: Intel Wi-Fi 6E (2.4/5/6GHz, 160MHz, up to 2.4Gbps), Realtek RTL8125BG 2.5G LAN, Bluetooth 5.3
>USB: Rear — 4x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C, 2x USB 2.0; Front — 2x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C, 2x USB 2.0
>Memory: 2x DDR4 UDIMM, up to 64GB, DDR4 5333+ MT/s (OC) / 3200–2133 MT/s (JEDEC) — SMT welding for stability
>Audio: Realtek ALC897, 7.1-Channel USB High Performance Audio
| Specification | Details |
|---|---|
| Chipset | Intel B760 |
| Socket | LGA 1700 |
| Form Factor | Mini-ITX (170 x 170 mm), 8-layer PCB |
| Memory | 2x DDR4 UDIMM, up to 64GB, DDR4 5333+ MT/s (OC) / 3200–2133 MT/s (JEDEC) |
| Memory Standard | Intel XMP, Dual Channel, non-ECC unbuffered |
| PCIe Slots | 1x PCIe 5.0 x16 (CPU) |
| M.2 Slots | M.2_1: PCIe 4.0 x4 (CPU, 2280); M.2_2: PCIe 4.0 x4 / SATA (Chipset, 2280); M.2 Shield Frozr on both |
| SATA | 4x SATA 6G | RAID 0, 1, 5, 10 |
| LAN | Realtek RTL8125BG 2.5G LAN |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E (2.4/5/6GHz, 160MHz, up to 2.4Gbps), Bluetooth 5.3 |
| Thunderbolt | Not included |
| Rear USB | 4x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C, 2x USB 2.0 |
| Front USB Headers | 2x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C, 2x USB 2.0 |
| Video Output | 1x HDMI 2.1 (4K@60Hz), 1x DisplayPort 1.4 (8K@60Hz) |
| Audio | Realtek ALC897, 7.1-CH USB High Performance Audio |
| Fan Headers | 1x CPU Fan, 1x Pump Fan, 1x System Fan |
| RGB | 1x ARGB V2 header, 1x RGB header, 4x EZ Debug LED |
| OS Support | Windows 11 / 10 64-bit |

