Description
Most Affordable mATX Intel B760 PRO Motherboard — PCIe 4.0, DDR5 6400+, Single M.2 Gen4, and Audio Boost for Intel Core 12th, 13th & 14th Gen.
The MSI PRO B760M-E (DDR5) is the most entry-level B760 mATX board in MSI's PRO series for Intel Core 12th, 13th, and 14th Gen on the LGA 1700 socket. It features Core Boost, Memory Boost, Steel Armor PCIe slot, Audio Boost, PCIe 4.0 x16, 1x M.2 PCIe 4.0 slot, DDR5 6400+ OC, and SMT DDR5 welding — a solid no-frills foundation for productivity and entry gaming builds at the lowest B760 price point.
-
>CPU Support: Intel Core 14th / 13th / 12th Gen + Pentium Gold / Celeron, LGA 1700 socket
>Power Delivery: Single 8-pin CPU connector, Core Boost, Memory Boost, SMT DDR5 slots
>Storage: 1x M.2_1: PCIe 4.0 x4 / SATA (Chipset, 2280/2260/2242); 4x SATA 6G | RAID 0/1/5/10
>Connectivity: Realtek RTL8111H Gigabit LAN — no built-in Wi-Fi
>USB: Rear — 2x USB 5Gbps Type-A, 4x USB 2.0; Front — 2x USB 5Gbps Type-A, 4x USB 2.0
>Note: 2x DDR5 slots (up to 96GB), single M.2 slot — ideal for ultra-budget Intel builds
>Audio: Realtek ALC897, 7.1-Channel HD Audio, Audio Boost, S/PDIF output
| Specification | Details |
|---|---|
| Chipset | Intel B760 |
| Socket | LGA 1700 |
| Form Factor | mATX (200 x 236.16 mm) |
| Memory | 2x DDR5 UDIMM, up to 96GB, DDR5 6400+ MT/s (OC) / 5600–4800 MT/s (JEDEC) |
| Memory Standard | XMP 3.0, SMT DDR5 slots, Dual Channel, non-ECC unbuffered |
| PCIe Slots | PCI_E1: PCIe 4.0 x16 (CPU, Steel Armor); PCI_E2: PCIe 3.0 x1 (Chipset) |
| M.2 Slots | 1x M.2_1: PCIe 4.0 x4 / SATA (Chipset, 2280/2260/2242) |
| SATA | 4x SATA 6G | RAID 0, 1, 5, 10 |
| LAN | Realtek RTL8111H Gigabit LAN |
| Wireless | Not included |
| Thunderbolt | Not included |
| Rear USB | 2x USB 5Gbps Type-A, 4x USB 2.0 |
| Front USB Headers | 2x USB 5Gbps Type-A, 4x USB 2.0 |
| Video Output | 1x HDMI 1.4 (4K@30Hz), 1x VGA (1920x1200@60Hz) |
| Audio | Realtek ALC897, 7.1-CH HD Audio, Audio Boost, S/PDIF out |
| Fan Headers | 1x CPU Fan, 2x System Fan |
| RGB | 1x RGB header, 4x EZ Debug LED |
| OS Support | Windows 11 / 10 64-bit |

