Description
Simple Silver Intel B860 ATX Motherboard — Wi-Fi 6E, 5G LAN, Thunderbolt 4, and PCIe 5.0 M.2 Gen5 at an Accessible Price.
The MSI PRO B860-VC WIFI6E is a clean silver ATX motherboard for Intel Core Ultra Series 2 processors on the LGA 1851 socket. It offers a harmonious silver design with Wi-Fi 6E (up to 2.4Gbps), Realtek 5G LAN, Thunderbolt 4, PCIe 5.0 M.2 Gen5, Supplemental PCIe Power, and a 12+1+1+1 Duet Rail power system on a 6-layer server-grade PCB — making it a no-compromise value B860 ATX board for clean builds on a budget.
- CPU Support: Intel Core Ultra Series 2, LGA 1851 socket
- Power Delivery: 12+1+1+1 Duet Rail Power System with P-PAK, 8+4-pin CPU connectors, Core Boost, Memory Boost, supplemental PCIe power (8-pin), 6-layer server-grade PCB
- Storage: 3x M.2 — M.2_1: PCIe 5.0 x4 (CPU); M.2_2: PCIe 4.0 x4 (Chipset); M.2_3: PCIe 4.0 x2 (Chipset); 4x SATA 6G
- Connectivity: Wi-Fi 6E (802.11ax, 2.4/5/6GHz, 160MHz, up to 2.4Gbps), Realtek 5G LAN, 1x Thunderbolt 4 rear, Bluetooth 5.3
- USB: Rear — 1x USB 10Gbps Type-A, 1x USB 5Gbps Type-C, 2x USB 5Gbps Type-A, 2x USB 2.0; Front — 4x USB 5Gbps, 1x USB 10Gbps Type-C, 4x USB 2.0
- EZ Features: EZ M.2 Shield Frozr, EZ Debug LED, single-sided DIMM latches, pre-installed I/O shield
- Audio: Realtek ALC897, 7.1-Channel HD Audio
| Specification | Details |
|---|---|
| Chipset | Intel B860 |
| Socket | LGA 1851 |
| Form Factor | ATX (243.84 x 304.8 mm) |
| Memory | 4x DDR5 UDIMM, up to 256GB, DDR5 8800+ MT/s (OC) / 6400–4800 MT/s (JEDEC) |
| Memory Standard | XMP 3.0, CUDIMM supported, Dual Channel, single-sided DIMM latches |
| PCIe Slots | PCI_E1: PCIe 5.0 x16 (CPU); PCI_E2: PCIe 4.0 x1 (Chipset); PCI_E3: PCIe 4.0 x4 (Chipset); PCI_E4: PCIe 4.0 x1 (Chipset) |
| M.2 Slots | 3x M.2 — M.2_1: PCIe 5.0 x4 (CPU, 2280/2260); M.2_2: PCIe 4.0 x4 (Chipset, 2280/2260); M.2_3: PCIe 4.0 x2 (Chipset, 2280) |
| SATA | 4x SATA 6G | RAID 0, 1, 5, 10 |
| LAN | Realtek 8126 5G LAN |
| Wireless | Wi-Fi 6E (802.11a/b/g/n/ac/ax, 2.4/5/6GHz, 160MHz, up to 2.4Gbps), Bluetooth 5.3 |
| Thunderbolt | 1x Thunderbolt 4 rear (40Gbps, DP 2.1, up to 8K display) |
| Rear USB | 1x USB 10Gbps Type-A, 1x USB 5Gbps Type-C, 2x USB 5Gbps Type-A, 2x USB 2.0 |
| Front USB Headers | 4x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C, 4x USB 2.0 |
| Video Output | 1x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, 1x Thunderbolt 4 Type-C (DP 2.1) |
| Audio | Realtek ALC897, 7.1-CH HD Audio |
| Fan Headers | 1x CPU Fan, 1x Combo Fan (Pump/SYS), 3x System Fan |
| RGB | 2x ARGB V2 headers, 1x RGB header, 4x EZ Debug LED |
| OS Support | Windows 11 64-bit |

