Description
Budget Silver mATX Intel B860 Motherboard — 5G LAN, PCIe 5.0 M.2 Gen5, and DDR5 9066+ for Intel Core Ultra Series 2 Without Wi-Fi.
The MSI PRO B860M-E is the most accessible B860 mATX motherboard in MSI's PRO lineup for Intel Core Ultra Series 2 on the LGA 1851 socket. It features a clean silver design, Realtek 5G LAN, PCIe 5.0 x16, 2x M.2 slots with M.2 Gen5, DDR5 9066+ MT/s (OC), and a 6+1+1+1 Duet Rail power system — delivering a solid AI-PC foundation at an entry-level price with no Wi-Fi module included.
-
>CPU Support: Intel Core Ultra Series 2, LGA 1851 socket
>Power Delivery: Single 8-pin CPU connector, 6-layer PCB, Core Boost, Memory Boost
>Storage: 2x M.2 — M.2_1: PCIe 5.0 x4 (CPU, 2280/2260/2242); M.2_2: PCIe 4.0 x4 (Chipset, 2280/2260); 4x SATA 6G
>Connectivity: Realtek 8126 5G LAN — no built-in Wi-Fi
>USB: Rear — 2x USB 5Gbps Type-A, 4x USB 2.0; Front — 2x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C, 4x USB 2.0
>Note: 2x DDR5 slots (up to 128GB), double-sided DIMM latches
>Audio: Realtek ALC897, 7.1-Channel HD Audio
| Specification | Details |
|---|---|
| Chipset | Intel B860 |
| Socket | LGA 1851 |
| Form Factor | mATX (220 x 243.84 mm) |
| Memory | 2x DDR5 UDIMM, up to 128GB, DDR5 9066+ MT/s (OC) / 6400–4800 MT/s (JEDEC) |
| Memory Standard | XMP 3.0, CUDIMM supported, Dual Channel, double-sided DIMM latches |
| PCIe Slots | PCI_E1: PCIe 5.0 x16 (CPU); PCI_E2: PCIe 4.0 x1 (Chipset) |
| M.2 Slots | 2x M.2 — M.2_1: PCIe 5.0 x4 (CPU, 2280/2260/2242); M.2_2: PCIe 4.0 x4 (Chipset, 2280/2260) |
| SATA | 4x SATA 6G |
| LAN | Realtek 8126 5G LAN |
| Wireless | Not included |
| Thunderbolt | Not included |
| Rear USB | 2x USB 5Gbps Type-A, 4x USB 2.0 |
| Front USB Headers | 2x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C, 4x USB 2.0 |
| Video Output | 1x HDMI 2.1 (4K@60Hz), 1x DisplayPort 1.4 (4K@60Hz) |
| Audio | Realtek ALC897, 7.1-CH HD Audio |
| Fan Headers | 1x CPU Fan, 2x System Fan |
| RGB | 3x ARGB V2 headers, 1x RGB header, 4x EZ Debug LED, 1x EZ Memory Detection LED |
| OS Support | Windows 11 64-bit |

