Description
Intel H610 mATX Motherboard for LGA 1700 — DDR5 up to 5600MHz, No Wi-Fi, Intel 1G LAN, PCIe 3.0 x4 M.2 (Chipset), PCIe 4.0 x16 Steel Armor, HDMI 1.4 + VGA, COM Port, RGB Header, USB 5Gbps, 12th / 13th / 14th Gen Intel Core Ready.
The MSI PRO H610M-E is the essential entry-level DDR5 business mATX — bringing Intel H610, DDR5 5600MHz, and PCIe 4.0 x16 to the most compact and affordable price point. It features Core Boost VRM with Frozr AI cooling, PCIe 3.0 x4 M.2 from chipset, Realtek 1G LAN, Steel Armor PCIe x16, HDMI 1.4 + VGA output, Audio Boost 7.1-CH, USB 5Gbps, COM port, RGB header, EZ Debug LED, and TPM 2.0 — the perfect slim DDR5 board for business, office, and everyday computing.
-
>CPU Support: Intel Core 14th / 13th / 12th Gen, Pentium Gold, Celeron — LGA 1700 socket
>Power Delivery: Core Boost, Memory Boost, Frozr AI Cooling, 1x 8-pin CPU connector
>Storage: M2_1: PCIe 3.0 x4 + SATA (Chipset, 2242/2260/2280); 4x SATA 6G — Note: SATA5 disabled when M.2 SATA SSD installed
>Connectivity: No Wi-Fi; Realtek RTL8111H 1G LAN
>USB: Rear — 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Gen 1 Type-A; Front — 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Gen 1 Type-A
>PCIe: PCI_E1: PCIe 4.0 x16 (CPU, Steel Armor); PCI_E2: PCIe 3.0 x1 (Chipset)
>Audio: Realtek ALC897, 7.1-CH, Audio Boost, up to 192kHz
| Specification | Details |
|---|---|
| Chipset | Intel H610 |
| Socket | LGA 1700 |
| Form Factor | mATX (200 x 236.16 mm) |
| Memory | 2x DDR5 UDIMM, up to 96GB; DDR5 5600(MAX / JEDEC) MHz; XMP 3.0 OC; Dual-Controller Dual-Channel, Non-ECC Unbuffered |
| Memory Standard | Intel XMP 3.0, Non-ECC Unbuffered DDR5, Dual Channel |
| PCIe Slots | PCI_E1: PCIe 4.0 x16 (CPU, Steel Armor); PCI_E2: PCIe 3.0 x1 (Chipset) |
| M.2 Slots | M2_1: PCIe 3.0 x4 + SATA (Chipset, 2242/2260/2280) — 1 slot only; No PCIe 4.0 M.2 |
| SATA | 4x SATA 6G (no RAID on H610); SATA5 disabled when M.2 SATA used |
| LAN | Realtek RTL8111H 1G LAN (no Wi-Fi) |
| Wireless | None |
| Rear USB | 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Gen 1 Type-A |
| Front USB Headers | 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Gen 1 Type-A |
| Video Output | 1x HDMI 1.4 (4K@30Hz) + 1x VGA (2048x1536@50Hz / 1920x1200@60Hz) — iGPU only |
| Audio | Realtek ALC897, Audio Boost, 7.1-CH, up to 192kHz |
| Fan Headers | 1x CPU Fan, 2x System Fan |
| RGB | 1x RGB header (JRGB), 4x EZ Debug LED |
| Extras | Steel Armor PCIe, COM port (JCOM), Click BIOS 5, Frozr AI Cooling, TPM 2.0 header, Chassis Intrusion header, I/O shield included, PS/2 Keyboard/Mouse |
| OS Support | Windows 11 64-bit, Windows 10 64-bit |

