Description
Intel H610 mATX Motherboard for LGA 1700 — DDR4 up to 3200MHz, Wi-Fi 6E (160MHz, 2.4Gbps), BT 5.3, 1G LAN, PCIe 3.0 x4 M.2 (Chipset), PCIe 4.0 x16, HDMI 1.4, USB 5Gbps, COM Port, 12th / 13th / 14th Gen Intel Core Ready.
The MSI PRO H610M-S WIFI DDR4 is a compact business H610 mATX that pairs Wi-Fi 6E with DDR4 — ideal for cost-effective corporate and professional deployments that reuse existing DDR4 memory. It features Core Boost VRM, Memory Boost DDR4 3200MHz, PCIe 4.0 x16 (from CPU), PCIe 3.0 x4 M.2 (from Chipset), Realtek 1G LAN, Wi-Fi 6E (160MHz, BT 5.3), HDMI 1.4 video output, USB 5Gbps, Audio Boost 7.1-CH, COM port, and EZ Debug LED — a dependable, wireless-enabled H610 DDR4 business board at an accessible price.
-
>CPU Support: Intel Core 14th / 13th / 12th Gen, Pentium Gold, Celeron — LGA 1700 socket
>Power Delivery: Core Boost, Memory Boost, 1x 8-pin CPU connector
>Storage: M2_1: PCIe 3.0 x4 (Chipset, 2280/2260/2242); 2x SATA 6G
>Connectivity: Wi-Fi 6E (2.4/5/6GHz, 160MHz, MU-MIMO, 802.11ax, up to 2.4Gbps), Bluetooth 5.3; Realtek RTL8111H 1G LAN
>USB: Rear — 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Gen 1 Type-A; Front — 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Gen 1 Type-A
>PCIe: PCI_E1: PCIe 4.0 x16 (CPU); PCI_E2: PCIe 3.0 x1 (Chipset)
>Audio: Realtek ALC897, 7.1-CH, Audio Boost, up to 192kHz
| Specification | Details |
|---|---|
| Chipset | Intel H610 |
| Socket | LGA 1700 |
| Form Factor | mATX (200 x 236.16 mm) |
| Memory | 2x DDR4 UDIMM, up to 64GB; DDR4 1866/2133/2400/2667/2800/2933/3000/3066/3200 MHz (JEDEC); Dual Channel, Non-ECC Unbuffered |
| Memory Standard | Non-ECC Unbuffered DDR4, Dual Channel |
| PCIe Slots | PCI_E1: PCIe 4.0 x16 (CPU); PCI_E2: PCIe 3.0 x1 (Chipset) |
| M.2 Slots | M2_1: PCIe 3.0 x4 (Chipset, 2280/2260/2242) — 1 slot only; No PCIe 4.0 M.2 |
| SATA | 2x SATA 6G (no RAID on H610) |
| LAN | Realtek RTL8111H 1G LAN |
| Wireless | Wi-Fi 6E (2.4/5/6GHz, 160MHz, MU-MIMO, 802.11 a/b/g/n/ac/ax, up to 2.4Gbps), Bluetooth 5.3, M.2 Key-E (pre-installed) |
| Rear USB | 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Gen 1 Type-A |
| Front USB Headers | 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Gen 1 Type-A |
| Video Output | 1x HDMI 1.4 (4K@30Hz) — iGPU only |
| Audio | Realtek ALC897, Audio Boost, 7.1-CH, up to 192kHz |
| Fan Headers | 1x CPU Fan, 1x System Fan |
| RGB | 4x EZ Debug LED |
| Extras | Click BIOS 5, COM port (JCOM), TPM 2.0 header, Chassis Intrusion header, I/O shield included |
| OS Support | Windows 11 64-bit, Windows 10 64-bit |

