Description
Intel H810 mATX Motherboard for LGA 1851 — DDR5 up to 6400MHz, No Wi-Fi, Realtek 2.5G LAN, PCIe 5.0 x16 Steel Armor, Lightning Gen 4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr, HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4, USB 10Gbps Type-C Front, 3x ARGB V2 + 1x RGB, Intel Core Ultra Series 2 Ready.
The MSI PRO H810M-B is a clean silver-design professional H810 mATX for Arrow Lake — delivering PCIe 5.0, 2.5G LAN, USB 10Gbps Type-C, and DDR5 6400 without Wi-Fi for the most cost-effective Arrow Lake professional deployment. It features Core Boost VRM with Direct 6-phase power, M.2 Shield Frozr on Gen4 M.2, Steel Armor PCIe 5.0, Realtek 2.5G LAN, AI LAN Manager, XMP 3.0, CUDIMM support, 3x ARGB V2 + 1x RGB, JDASH Tuning Controller, EZ Debug LED, EZ Memory Detection LED, and full Intel Core Ultra Series 2 compatibility.
- CPU Support: Intel Core Ultra Processors Series 2 — LGA 1851 socket (Arrow Lake)
- Power Delivery: Core Boost, Direct 6-phase, Memory Boost, 1x 8-pin CPU connector
- Storage: M2_1: PCIe 4.0 x4 (Chipset, 2280/2260) — M.2 Shield Frozr; 4x SATA 6G
- Connectivity: No Wi-Fi; Realtek 8125 2.5G LAN
- USB: Rear — 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Gen 1 Type-A; Front — 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Gen 1 Type-A, 1x USB 10Gbps Gen 2 Type-C
- PCIe: PCI_E1: PCIe 5.0 x16 (CPU, Steel Armor); PCI_E2: PCIe 4.0 x1 (Chipset); PCI_E3: PCIe 4.0 x1 (Chipset)
- Audio: Realtek ALC897, 7.1-CH, up to 192kHz
| Specification | Details |
|---|---|
| Chipset | Intel H810 |
| Socket | LGA 1851 |
| Form Factor | mATX (220 x 243.84 mm) |
| Memory | 2x DDR5 UDIMM (double-sided latch), up to 128GB; DDR5 6400(OC) / 4800(JEDEC) MHz; Intel XMP 3.0; CUDIMM supported; Dual-Controller Dual-Channel, Non-ECC Unbuffered |
| Memory Standard | Intel XMP 3.0, Non-ECC Unbuffered DDR5, Dual Channel |
| PCIe Slots | PCI_E1: PCIe 5.0 x16 (CPU, Steel Armor); PCI_E2: PCIe 4.0 x1 (Chipset); PCI_E3: PCIe 4.0 x1 (Chipset) |
| M.2 Slots | M2_1: PCIe 4.0 x4 (Chipset, 2280/2260) — M.2 Shield Frozr; 1 slot only; No PCIe 5.0 M.2 |
| SATA | 4x SATA 6G (no RAID on H810) |
| LAN | Realtek 8125 2.5G LAN (no Wi-Fi) |
| Wireless | None |
| Rear USB | 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Gen 1 Type-A |
| Front USB Headers | 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Gen 1 Type-A, 1x USB 10Gbps Gen 2 Type-C |
| Video Output | 1x HDMI 2.1 (4K@60Hz) + 1x DisplayPort 1.4 (4K@60Hz) — iGPU only |
| Audio | Realtek ALC897, 7.1-CH, up to 192kHz |
| Fan Headers | 1x CPU Fan, 2x System Fan |
| RGB | 3x ARGB V2 headers, 1x RGB header, 4x EZ Debug LED, 1x EZ Memory Detection LED |
| Extras | M.2 Shield Frozr, Steel Armor PCIe 5.0, AI LAN Manager, JDASH Tuning Controller, Click BIOS 5, TPM 2.0 header, Chassis Intrusion header, I/O shield included |
| OS Support | Windows 11 64-bit |

