Description
AMD B850 Mini-ITX Motherboard for AM5 — 8+2+1 Phase VRM, 10-layer 2oz Copper PCB, Wi-Fi 7, 5G LAN, USB 20Gbps, PCIe 5.0 M.2 Gen5, DDR5 10000+ OC, Audio Boost 5, Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Ready.
The MSI MPG B850I EDGE TI WIFI is a compact powerhouse Mini-ITX board delivering an impressive feature-set in a 170 x 170mm footprint. Built on a 10-layer 2oz copper server-grade PCB with an 8+2+1 Duet Rail Power System, it brings full-speed Wi-Fi 7 (320MHz, 5.8Gbps, MLO, 4KQAM), 5G LAN, USB 20Gbps rear Type-C, one CPU-direct PCIe 5.0 x4 M.2 Gen5, one PCIe 4.0 x4 M.2 (Chipset), Realtek ALC4080 Audio Boost 5 with optical S/PDIF out, and DDR5 OC up to 10000+ MT/s — all on a single 8-pin CPU power connector. Perfect for small form factor gaming or workstation builds.
-
>CPU Support: AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Series, Socket AM5
>Power Delivery: 8+2+1 Duet Rail Power System, 1x 8-pin CPU connector, Core Boost, Memory Boost, 10-layer 2oz copper server-grade PCB, 7W/mK MOSFET Thermal Pads
>Storage: 2x M.2 — M.2_1: PCIe 5.0 x4 (CPU, 2280, Ryzen 9000/7000; PCIe 4.0 x4 Ryzen 8000); M.2_2: PCIe 4.0 x4 (Chipset, 2280); 2x SATA 6G — M.2 Shield Frozr
>Connectivity: Wi-Fi 7 (2.4/5/6GHz, 320MHz, up to 5.8Gbps, MU-MIMO, MLO, 4KQAM), Bluetooth 5.4, Realtek RTL8126 5G LAN
>USB: Rear — 1x USB 20Gbps Type-C, 3x USB 10Gbps Type-A, 2x USB 5Gbps Type-A; Front — 2x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C, 2x USB 2.0
>PCIe: 1x PCIe 5.0 x16 (CPU, Ryzen 9000/7000; PCIe 4.0 x8 Ryzen 8700/8600/8400; PCIe 4.0 x4 Ryzen 8500/8300)
>Audio: Realtek ALC4080, Audio Boost 5, 7.1-CH, S/PDIF Optical Out, up to 32-bit/384kHz
| Specification | Details |
|---|---|
| Chipset | AMD B850 |
| Socket | AM5 |
| Form Factor | Mini-ITX (170 x 170 mm), 10-layer 2oz copper server-grade PCB |
| Memory | 2x DDR5 UDIMM, up to 128GB; DDR5 10000–5600 (OC) / 5600–4800 (JEDEC) MT/s; 1DPC 1R max 8200+ MT/s / 1DPC 2R max 8000+ MT/s OC; Double-sided latches |
| Memory Standard | AMD EXPO, A-XMP, CUDIMM (bypass mode), Dual Channel, Non-ECC Unbuffered |
| PCIe Slots | PCI_E1: PCIe 5.0 x16 (CPU, Ryzen 9000/7000); PCIe 4.0 x8 (Ryzen 8700/8600/8400); PCIe 4.0 x4 (Ryzen 8500/8300) |
| M.2 Slots | M.2_1: PCIe 5.0 x4 (CPU, 2280, Ryzen 9000/7000; PCIe 4.0 x4 Ryzen 8000); M.2_2: PCIe 4.0 x4 (Chipset, 2280); M.2 Shield Frozr |
| SATA | 2x SATA 6G | RAID 0, 1; M.2 NVMe RAID 0, 1 |
| LAN | Realtek RTL8126 5G LAN |
| Wireless | Wi-Fi 7 (2.4/5/6GHz, 320MHz, up to 5.8Gbps, MU-MIMO, MLO, 4KQAM), Bluetooth 5.4 |
| Rear USB | 1x USB 20Gbps Type-C, 3x USB 10Gbps Type-A, 2x USB 5Gbps Type-A |
| Front USB Headers | 2x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C, 2x USB 2.0 |
| Video Output | 1x HDMI 2.1 (8K@60Hz) — iGPU only |
| Audio | Realtek ALC4080, Audio Boost 5, 7.1-CH, S/PDIF Optical Out, 32-bit/384kHz |
| Fan Headers | 1x CPU Fan, 1x Combo Fan (Pump/Sys), 1x System Fan |
| RGB | 1x ARGB V2 header, 4x EZ Debug LED, 1x EZ Memory Detection LED |
| Extras | EZ Antenna, EZ Conn header, Flash BIOS Button, Clear CMOS Button, Click BIOS 5 |
| OS Support | Windows 11 64-bit |

