Description
AMD B850 ATX Motherboard for AM5 — Wi-Fi 6E (160MHz, 2.4Gbps), 2.5G LAN, USB 10Gbps, Dual PCIe 5.0 + PCIe 4.0 M.2, DDR5 8200+ OC, Simple Black Design, AI-PC Ready, Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Ready.
The MSI PRO B850-S WIFI6E is MSI's entry-level ATX option for AMD B850 with a clean, no-nonsense black design tailored for AI-PC and productivity builds. It offers Wi-Fi 6E (tri-band 160MHz, 2.4Gbps, MU-MIMO, BT 5.3), Realtek 2.5G LAN, USB 10Gbps rear Type-A and Type-C, one CPU-direct PCIe 5.0 x4 M.2 Gen5, one PCIe 4.0 x4 M.2 (CPU), dual HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 video output, and MSI's full EZ DIY suite with Flash BIOS Button — all at the most accessible B850 ATX price point.
-
>CPU Support: AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Series, Socket AM5
>Power Delivery: 2x 8-pin CPU connectors (CPU_PWR x2), Core Boost, Memory Boost
>Storage: 2x M.2 — M.2_1: PCIe 5.0 x4 (CPU, 22110/2280, Ryzen 9000/7000; PCIe 4.0 x4 Ryzen 8000); M.2_2: PCIe 4.0 x4 (CPU, 2280/2260, Ryzen 9000/8700/8600/8400/7000; PCIe 4.0 x2 Ryzen 8500/8300); 4x SATA 6G
>Connectivity: Wi-Fi 6E (2.4/5/6GHz, 160MHz, up to 2.4Gbps, MU-MIMO, 802.11ax), Bluetooth 5.3, Realtek 8125 2.5G LAN
>USB: Rear — 4x USB 5Gbps Type-A, 3x USB 10Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C; Front — 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C
>PCIe: PCI_E1: PCIe 4.0 x16 (CPU, Ryzen 9000/7000; x8 Ryzen 8700/8600/8400; x4 Ryzen 8500/8300); PCI_E2: PCIe 3.0 x1 (Chipset); PCI_E3: PCIe 4.0 x4 (Chipset)
>Audio: Realtek ALC897, 7.1-CH, Audio Boost, up to 192kHz
| Specification | Details |
|---|---|
| Chipset | AMD B850 |
| Socket | AM5 |
| Form Factor | ATX (304.8 x 243.84 mm) |
| Memory | 4x DDR5 UDIMM, up to 256GB; DDR5 8200–5600 (OC) / 5600–4800 (JEDEC) MT/s; 1DPC 1R max 8200+ MT/s / 1DPC 2R max 6400+ MT/s / 2DPC 1R max 6400+ MT/s / 2DPC 2R max 6000+ MT/s OC; Single-sided latches |
| Memory Standard | AMD EXPO, A-XMP, CUDIMM (bypass mode), Dual Channel, Non-ECC Unbuffered, High-Efficiency Mode |
| PCIe Slots | PCI_E1: PCIe 4.0 x16 (CPU); PCI_E2: PCIe 3.0 x1 (Chipset); PCI_E3: PCIe 4.0 x4 (Chipset) |
| M.2 Slots | M.2_1: PCIe 5.0 x4 (CPU, 22110/2280); M.2_2: PCIe 4.0 x4 (CPU, 2280/2260) |
| SATA | 4x SATA 6G | RAID 0, 1, 10; M.2 NVMe RAID 0, 1 |
| LAN | Realtek 8125 2.5G LAN |
| Wireless | Wi-Fi 6E (2.4/5/6GHz, 160MHz, up to 2.4Gbps, MU-MIMO, 802.11ax), Bluetooth 5.3 |
| Rear USB | 4x USB 5Gbps Type-A, 3x USB 10Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C |
| Front USB Headers | 4x USB 2.0, 2x USB 5Gbps Type-A, 1x USB 10Gbps Type-C |
| Video Output | 1x HDMI 2.1 (4K@60Hz) + 1x DisplayPort 1.4 (4K@60Hz) — iGPU only |
| Audio | Realtek ALC897, Audio Boost, 7.1-CH, up to 192kHz |
| Fan Headers | 1x CPU Fan, 1x Combo Fan (Pump/Sys), 4x System Fan, Smart Fan 6 |
| RGB | 3x ARGB V2 headers, 1x RGB header, 4x EZ Debug LED, 1x EZ Memory Detection LED |
| Color Scheme | Black — clean simple design for AI-PC builds |
| Extras | EZ M.2 Clip, EZ PCIe Release, EZ Conn header, EZ Antenna, Flash BIOS Button, Click BIOS 5, Tuning Controller connector (JDASH), metal backplate |
| OS Support | Windows 11 64-bit |

